Sort by

jacobspooner has logged 418 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Making 'The Matrix'

Making 'The Matrix'

1999
×
Edit this entry  
28
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Burrow

Burrow

2020
×
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Education

Education

2020
×
Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Director and the Jedi

The Director and the Jedi

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Director and the Jedi

The Director and the Jedi

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
High School Musical: The Musical: The Holiday Special

High School Musical: The Musical: The Holiday Special

2020
×
Edit this entry  
14
Grease

Grease

1978
×
Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hulk

Hulk

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
From Puppets to Pixels: Digital Characters in 'Episode II'

From Puppets to Pixels: Digital Characters in 'Episode II'

2002
×
Edit this entry  
06
The Wizards Return: Alex vs. Alex

The Wizards Return: Alex vs. Alex

2013
×
Edit this entry  
06
Freaky

Freaky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
Edit this entry  
05
The Beginning: Making 'Episode I'

The Beginning: Making 'Episode I'

2001
×
Edit this entry  
04
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Run

Run

2020
×
★★½
Edit this entry  
02
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kundun

Kundun

1997
×
★★★
Edit this entry  
30
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★
Edit this entry  
29
42nd Street

42nd Street

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★
Edit this entry