• Old

    Old

    ★★½

    Justice for Mid-sized Sedan!

  • Space Jam: A New Legacy

    Space Jam: A New Legacy

    ½

    To be fair, I stopped when they introduced Warner Brothers as a great franchise, so this isn’t a review. But who knew Michael Jordan is a better actor than Lebron James? Debate settled.

  • Pig

    Pig

    ★★★★½

    “We don't get a lot of things to really care about.” Beautiful, slow and poignant film about grief and loss and what truly matters in life. Incredible film with such a simple premise. Give the pig an Oscar!!

    Also, runner up for best line: “Fuck Seattle.”

  • Black Widow

    Black Widow

    ★★½

    Average, decent, forgettable movie. BUT, all hail Florence Pugh who apparently elevates everything she is in.

  • Shiva Baby

    Shiva Baby

    ★★★★

    Brilliantly written and acted. Absolutely chaotic, but a delight to watch every second of it.

  • Zola

    Zola

    ★★★½

    And this is why we don’t go to Florida…  Surreal, wild, uncomfortable film that is almost as confusing to watch as I’m sure it was to experience. Great acting and directing all around. Zola may not be a 5/5 or groundbreaking in any way, but it definitely knew what it was and what it wanted to accomplish.

  • In the Heights

    In the Heights

    ★★★

    Such a whirlwind experience that I don’t really know how to rate it. I have never seen or heard any of In The Heights before this, and discovering it felt like discovering Hamilton. Combined with Jon M Chu’s incredible abilities as a director and Anthony Ramos’ magnetism, this film felt like everything we want summer to be. A rockstar cast and filled to the brim with passion, I’m not entirely sure what faults I can give it.

  • Bo Burnham: Inside

    Bo Burnham: Inside

    ★★★★

    Funny-sad, but mainly sad. Much like this past year and a half.

  • Cruella

    Cruella

    ★★★★

    A delightful film that somehow manages to be better than its original? At the very least it elevates both,  sign me up for a series with Emma Stone. It was slow in a few parts, but for a long movie it was surprisingly well paced. Despite my confusion over whether or not Cruella likes Dalmatians (seriously doesn’t she hate them??), this film was way better than it had any right to be.

  • A Quiet Place Part II

    A Quiet Place Part II

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Great film that deserves to be seen in theaters, the sound design was yet again such an important part of the experience. Its only downfall was that they confined Emily Blunt to the mother roll again, after promising a badass female figure from the end of the first film - and reused the same ending as the first. A great second installment of a trilogy, but sacrificed integrity as a stand-alone film. An otherwise great film was held back by their efforts to build a franchise.

  • Those Who Wish Me Dead

    Those Who Wish Me Dead

    ★★

    Well, it was… a movie.

  • Saint Maud

    Saint Maud

    ★★★½

    Bizarre and disturbing look at a woman struggling with her faith and finding her path. Not a typical horror movie by any Hollywood sense, but when looked at with an art-film eye it is quite an impressive film.