• Malignant

    Malignant

    ★★½

    Campy and wild and unhinged, this movie was a ton of fun to watch even though it was really pretty bad. Intentional b horror film with some insane moments, I’ll take it,

  • Spencer

    Spencer

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I am speechless. From Stewart’s insane performance to Larrain’s impeccable narrative structure and direction, to the master Claire Mathon’s incredible cinematography and Greenwood’s monumental score - this film is firing on every cylinder. There is no criticism or thought I can give to this film that would knock it down, it demands our attention and my obsession time and time again, it can never be watched too many times. Best of the year hands down, and deserving of every Oscar…

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★★½

    This is a hard one to review (numerically) because it doesn’t follow most film metrics. It is Wes at his most Anderson-y, and in this instance the style IS the substance. So although the film goes at a breakneck speed and often times is difficult to track, it is a delight to watch and full of passion and humor. Analyzing the story would be counterproductive. All in all though, as a tribute to the New Yorker, and a masterpiece of…

  • The Lost Daughter

    The Lost Daughter

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    A solid first entry from Gyllenhaal and a great performance from Saarsgard and Buckley. Not without its problems, and the modern timeline was a bit lackluster. However the conversation it opens up on mother’s and the complicated relationship between mothers and children was a fascinating and refreshing perspective to have on film.






    TFF 2021 - Q&A with Maggie Gyllenhaal, Dakota Johnson, Ed Harris, and Peter Saarsgard. Discussed adapting it from the book, complicated portrayals of motherhood, and “seeing” the actors as people in their expression of self.

  • Encounter

    Encounter

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Starts out decent and has killer acting from Riz and the two kids. Thoroughly enjoyed myself the first half of the film. Unfortunately everything unravels as the film tries to out-trick itself and go in directions nobody would have predicted. In this rare case it probably would have been better had it stuck to its roots and given a bit more to its audience.





    TFF 2021 - Q&A with director Michael Pearce (did not stay for it, had to get in line for Lost Daughter).

  • The Power of the Dog

    The Power of the Dog

    ★★★

    Great score and cinematography, with some solid acting from the cast all around. A bit average for me script wise, nothing overtly special about this film. Not sure what all the “best picture” hype is.





    TFF 2021 - Jane Campion tribute with a Q&A with the director talking about women in film, feminism, and complicated protagonists.

  • The Hand of God

    The Hand of God

    ★★★★½

    Few films immediately command the title masterpiece, but it was obvious that The Hand of God held itself to a higher standard. Full of heart, laughter, and profound messages of life and growing up, Sorrentino deals blow after blow in this monumental film. It’s not without its qualms, and moments that feel a bit dragged out, but the final - carefully crafted - package of a film is easily one of the best I’ve seen this year.

  • Red Rocket

    Red Rocket

    ★★★★

    Sean Baker’s direction and character work with his typically non-actor cast is incredible. Regardless of how anyone feels about the subject matter, the characters are empathetic, passionate, and a blast to watch. I was sold and along for the ride the whole time.

  • A Hero

    A Hero

    ★★★★

    Stressful and busy film with an astounding performance from its lead actor. Very well put together and great ensemble team effort, a respectful 8/10.

  • Cyrano

    Cyrano

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    A beautiful, romantic movie that is very difficult to rate and review. 2/3rds of the movie are incredible. The direction from Joe Wright at times is an unbearable tour de force, and not once during the film does Peter Dinklage let us down. However, for all of the amazing moments and shining lyrics, there are quite a few upsettingly average if not subpar scenes. The film lost steam in the final act, and Haley Bennett’s performance was hit or miss.…

  • Petite Maman

    Petite Maman

    ★★★★

    A quiet and oddly delightful film. While quite a bit more surface level and simple than her previous films, there is still a lot of heart in the depths of the main actresses. It takes a bit to sink in, and while not a 10/10 for me, still a very good entry from the legend Sciamma.






    Update: after seeing a few other films at Telluride film festival I have increased my rating from a 7 to an 8. Not inherently because I believe it is an 8, but because it is definitely not a 7.

  • Free Guy

    Free Guy

    ★★★

    Incredibly dumb but incredibly fun. For what it lacks in “life changing” plot, it makes up for with a ridiculous number of (good) jokes.