• The Virgin Spring

  • Ben-Hur

    ★★★½

  • The 400 Blows

    ★★★★½

  • The Magician

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★½

  • Wild Strawberries

    ★★★★

  • The Bridge on the River Kwai

    ★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★★

  • To Catch a Thief

    ★★★

  • The Seven Year Itch

    ★★★★½

  • Rear Window

    ★★★★★

  • La Strada

    ★★★½

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Roman Holiday

    ★★★½

  • Gentlemen Prefer Blondes

    ★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★

  • The African Queen

    ★★★

  • Strangers on a Train

    ★★★★½

  • Rashomon

    ★★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★

  • Jour de Fête

    ★★½

  • Bicycle Thieves

    ★★★★½

  • The Big Sleep

    ★★★½

  • Casablanca

    ★★★½

  • The Maltese Falcon

    ★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • Fantasia

    ★★★★

  • The Great Dictator

    ★★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★★★

  • Stagecoach

  • Swing Time

    ★★★★

  • Modern Times

    ★★★

  • Duck Soup

    ★★★★

  • City Lights

    ★★★★½

  • People on Sunday

    ★★½

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★½

  • The Circus

    ★★★½

  • College

  • Metropolis

    ★★★★

  • The General

    ★★★½

  • Battleship Potemkin

    ★★★★

  • The Freshman

    ★★★

  • The Gold Rush

    ★★★★½

  • Safety Last!

    ★★★★★

  • Dr. Jack

    ★★★

  • The Kid

    ★★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★½

  • Exam Season

    ★★★½