Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Broadway Danny Rose

Broadway Danny Rose

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
And the Boys Go

And the Boys Go

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Person to Person

Person to Person

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Golden Exits

Golden Exits

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Snow on tha Bluff

Snow on tha Bluff

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Manifesto

Manifesto

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hondros

Hondros

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Thirst Street

Thirst Street

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paris Can Wait

Paris Can Wait

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chuck

Chuck

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lovers

The Lovers

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Whitney: Can I Be Me

Whitney: Can I Be Me

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Their Finest

Their Finest

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Aardvark

Aardvark

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sweet Virginia

Sweet Virginia

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Take Me

Take Me

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Permission

Permission

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Circle

The Circle

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
November

November

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Dinner

The Dinner

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
24
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
People on Sunday

People on Sunday

1930
×
★★½
Edit this entry  
20
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
Read the review Edit this entry  
19
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
Read the review Edit this entry  
13
Win It All

Win It All

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
Read the review Edit this entry  
11
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Logan

Logan

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
Read the review Edit this entry  
07
Mirror

Mirror

1975
×
Read the review Edit this entry  
06
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
Read the review Edit this entry  
05
Hamlet

Hamlet

2009
×
Read the review Edit this entry  
04
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Discovery

The Discovery

2017
×
★★
Read the review Edit this entry