sPoOpY Hyun (최현성) has logged 47 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shallow Hal

Shallow Hal

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mobile Suit Gundam Narrative

Mobile Suit Gundam Narrative

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Edit this entry  
22
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Evan Almighty

Evan Almighty

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mighty Morphin Power Rangers: The Movie

Mighty Morphin Power Rangers: The Movie

1995
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Coming Out

Coming Out

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Education

Education

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Bruce Almighty

Bruce Almighty

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Kill la Kill

Kill la Kill

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Edit this entry  
03
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Persona 5: The Animation

Persona 5: The Animation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
2 in the AM PM

2 in the AM PM

2006
×
Read the review Edit this entry  
02
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry