Sort by

Tim has logged 291 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cats

Cats

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Performance

Performance

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Serenity

Serenity

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Guide to Indulgence

A Guide to Indulgence

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry