jack has logged 47 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
22 vs. Earth

22 vs. Earth

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Being Julia

Being Julia

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Letter Room

The Letter Room

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Hunger Ward

Hunger Ward

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Do Not Split

Do Not Split

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
People, Places, Things

People, Places, Things

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
★½
Edit this entry  
12
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Mole Agent

The Mole Agent

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Lincoln Lawyer

The Lincoln Lawyer

2011
×
★★★
Edit this entry  
10
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
New Jack City

New Jack City

1991
×
★★★½
Edit this entry  
04
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Genius Loci

Genius Loci

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
The Mauritanian

The Mauritanian

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Yes-People

Yes-People

2020
×
★★
Edit this entry