Sort by

jack has logged 49 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Banker

The Banker

2020
×
★★½
Edit this entry  
28
Feeling Through

Feeling Through

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Skin

Skin

2018
×
Edit this entry  
27
The Neighbors' Window

The Neighbors' Window

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Seaspiracy

Seaspiracy

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Spy

Spy

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Present

The Present

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
20 Feet from Stardom

20 Feet from Stardom

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
20 Feet from Stardom

20 Feet from Stardom

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Veronica Guerin

Veronica Guerin

2003
×
★★½
Edit this entry  
16
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stronger

Stronger

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
A Concerto Is a Conversation

A Concerto Is a Conversation

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Colette

Colette

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
La Llorona

La Llorona

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Out

Out

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rocks

Rocks

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Savages

The Savages

2007
×
★★★½
Edit this entry  
07
Capricorn One

Capricorn One

1977
×
★★½
Edit this entry  
06
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Abortion Helpline, This Is Lisa

Abortion Helpline, This Is Lisa

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Northern Soul

Northern Soul

2014
×
★★½
Edit this entry  
04
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Intern

The Intern

2015
×
★★½
Edit this entry  
02
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★
Edit this entry  
02
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry