Jackson has logged 62 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★½
Edit this entry  
31
Black Sheep

Black Sheep

2018
×
★½
Edit this entry  
30
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★½
Edit this entry  
30
Of Fathers and Sons

Of Fathers and Sons

2017
×
Edit this entry  
29
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★
Edit this entry  
29
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★½
Edit this entry  
28
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
Edit this entry  
26
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★
Edit this entry  
26
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
½
Edit this entry  
26
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
Edit this entry  
25
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
One Small Step

One Small Step

2018
×
Edit this entry  
24
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★½
Edit this entry  
24
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★
Edit this entry  
23
Cold War

Cold War

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Fauve

Fauve

2018
×
★★
Edit this entry  
23
Bao

Bao

2018
×
★½
Edit this entry  
23
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★
Edit this entry  
22
Dracula

Dracula

1931
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Big Snooze

The Big Snooze

1946
×
★½
Edit this entry  
21
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★
Edit this entry  
21
The Artist

The Artist

2011
×
Edit this entry  
20
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★½
Edit this entry  
20
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★
Edit this entry  
19
Louis C.K.: Live at the Beacon Theater

Louis C.K.: Live at the Beacon Theater

2011
×
Edit this entry  
19
Ménilmontant

Ménilmontant

1926
×
★½
Edit this entry  
19
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Louis C.K.: One Night Stand

Louis C.K.: One Night Stand

2005
×
Edit this entry  
19
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★½
Edit this entry  
18
The Lion King

The Lion King

1994
×
Edit this entry  
18
Mattress Man Commercial

Mattress Man Commercial

2003
×
★½
Edit this entry  
18
Hi Stranger

Hi Stranger

2016
×
½
Edit this entry  
13
Couch

Couch

2003
×
★½
Edit this entry  
13
Alaska

Alaska

1968
×
½
Edit this entry  
13
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
Edit this entry  
12
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★½
Edit this entry  
12
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★½
Edit this entry  
12
Häxan

Häxan

1922
×
★★
Edit this entry  
11
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★½
Edit this entry  
10
Unedited Footage of a Bear

Unedited Footage of a Bear

2014
×
½
Edit this entry  
10
Hinterlands

Hinterlands

2016
×
★★
Edit this entry  
10
A Night at the Garden

A Night at the Garden

2017
×
Edit this entry  
09
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★
Edit this entry  
08
Escape Room

Escape Room

2019
×
Edit this entry  
07
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★½
Edit this entry  
06
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★½
Edit this entry  
06
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★½
Edit this entry  
05
Mommy

Mommy

2014
×
★★
Edit this entry  
05
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
Read the review Edit this entry  
05
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★
Read the review Edit this entry