Sort by

Jackson has logged 352 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Vampires or, The Arch Criminals of Paris

The Vampires or, The Arch Criminals of Paris

1915
×
★★★★
Edit this entry  
28
Klute

Klute

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pay Day

Pay Day

1922
×
Edit this entry  
23
A Christmas Dream

A Christmas Dream

1945
×
Read the review Edit this entry  
23
Gasman

Gasman

1998
×
Edit this entry  
22
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Me and My Gal

Me and My Gal

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Songs for Drella

Songs for Drella

1990
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Golden Glove

The Golden Glove

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Surviving You, Always

Surviving You, Always

2021
×
Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Avatar

Avatar

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sr.

Sr.

2022
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★½
Edit this entry  
11
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
White Noise

White Noise

2022
×
★★★
Edit this entry  
07
The Emigrants

The Emigrants

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Three Colours: Blue

Three Colours: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Control

Control

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★½
Edit this entry  
04
Game Over

Game Over

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Out of the Fog

Out of the Fog

1941
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Menu

The Menu

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hole

The Hole

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★
Edit this entry  
28
The Knack... and How to Get It

The Knack... and How to Get It

1965
×
★★½
Edit this entry  
27
Stutz

Stutz

2022
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Batman

Batman

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★
Edit this entry