Sort by

Jackson has logged 219 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Kingmaker

The Kingmaker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Get Shorty

Get Shorty

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
Read the review Edit this entry  
09
Paterson

Paterson

2016
×
Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Swing Shift

Swing Shift

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Melvin and Howard

Melvin and Howard

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Irishman

The Irishman

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Beyond

The Beyond

1981
×
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Cotton Club

The Cotton Club

1984
×
Edit this entry  
16
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Where's My Roy Cohn?

Where's My Roy Cohn?

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry