Jackson has logged 116 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Ghosts of War

Ghosts of War

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Message from the King

Message from the King

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Marshall

Marshall

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
42

42

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Get on Up

Get on Up

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ted

Ted

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Batman and Harley Quinn

Batman and Harley Quinn

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Us

Us

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mrs. America

Mrs. America

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Unhinged

Unhinged

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The One and Only Ivan

The One and Only Ivan

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Project Power

Project Power

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
St. Elmo's Fire

St. Elmo's Fire

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Planes

Planes

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Boss

The Boss

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hours

The Hours

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Iron Lady

The Iron Lady

2011
×
Read the review Edit this entry  
19
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Monster

Monster

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★
Read the review Edit this entry