Jack has logged 64 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jay and Silent Bob Strike Back

Jay and Silent Bob Strike Back

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloween II

Halloween II

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Love Is Strange

Love Is Strange

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Arrival

Arrival

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Night School

Night School

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
House Shark

House Shark

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Zack and Miri Make a Porno

Zack and Miri Make a Porno

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Clerks II

Clerks II

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Vampires Suck

Vampires Suck

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Starving Games

The Starving Games

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Cop Out

Cop Out

2010
×
Read the review Edit this entry  
19
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bermuda Tentacles

Bermuda Tentacles

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dogma

Dogma

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
And Then There Were None

And Then There Were None

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Barefoot Gen

Barefoot Gen

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Zombeavers

Zombeavers

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
16
#Horror

#Horror

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Terrifier

Terrifier

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Altered States

Altered States

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Charlie's Angels: Full Throttle

Charlie's Angels: Full Throttle

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
Read the review Edit this entry  
10
The Turning

The Turning

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jersey Girl

Jersey Girl

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Barefoot Gen

Barefoot Gen

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry