Sort by

jackrobbins has logged 52 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stranger by the Lake

Stranger by the Lake

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry