Sort by

amanda has logged 42 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Okay Google

Okay Google

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Night Teeth

Night Teeth

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Underwater

Underwater

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Craft: Legacy

The Craft: Legacy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scream 3

Scream 3

2000
×
Read the review Edit this entry  
14
The Smiling Man

The Smiling Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
No One Gets Out Alive

No One Gets Out Alive

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Turning

The Turning

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Fry Day

Fry Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Wrong Turn

Wrong Turn

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Brahms: The Boy II

Brahms: The Boy II

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Stucco

Stucco

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
I Am Your Grandma

I Am Your Grandma

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Tramps

Tramps

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry