Sort by

jack has logged 280 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
19
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Edit this entry  
12
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Edit this entry  
09
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Edit this entry  
08
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry