Sort by

jackkyser has logged 82 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Wheels

The Wheels

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Father of the Bride Part 3 (ish)

Father of the Bride Part 3 (ish)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bruce Springsteen's Letter to You

Bruce Springsteen's Letter to You

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Climb

The Climb

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
With Love, Marty

With Love, Marty

2011
×
Read the review Edit this entry  
07
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
03
It's Not Just You, Murray!

It's Not Just You, Murray!

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harvey's Last Night on the Avenue

Harvey's Last Night on the Avenue

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Gordon Lightfoot: If You Could Read My Mind

Gordon Lightfoot: If You Could Read My Mind

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jack and Lucas Go To A Wedding

Jack and Lucas Go To A Wedding

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Honest Thief

Honest Thief

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The War with Grandpa

The War with Grandpa

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Last Shift

The Last Shift

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Big Wedding

The Big Wedding

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
American Boy: A Profile of Steven Prince

American Boy: A Profile of Steven Prince

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hellion

Hellion

2014
×
Edit this entry  
23
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
Edit this entry  
22
Reds

Reds

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tender Mercies

Tender Mercies

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Deconstructing Harry

Deconstructing Harry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry