jackie has logged 109 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
01
Carnage

Carnage

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Old

Old

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Play Misty for Me

Play Misty for Me

1971
×
★★★
Edit this entry  
16
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nacho Libre

Nacho Libre

2006
×
★★★
Edit this entry  
16
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Front Page

The Front Page

1974
×
★★★½
Edit this entry  
14
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Seaspiracy

Seaspiracy

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ida

Ida

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Night Of

The Night Of

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moon

Moon

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry