Sort by

Jack has logged 297 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Diary of a Teenage Girl

The Diary of a Teenage Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Deep End

Deep End

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jolene

Jolene

2008
×
★½
Edit this entry  
09
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Linda McCartney Story

The Linda McCartney Story

2000
×
★★★½
Edit this entry  
28
Two of Us

Two of Us

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Let It Be

Let It Be

1970
×
★★★★
Edit this entry  
16
Nowhere Boy

Nowhere Boy

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Grease

Grease

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Flashdance

Flashdance

1983
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Listen to Me Marlon

Listen to Me Marlon

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
X2

X2

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Defending Your Life

Defending Your Life

1991
×
★★★★
Edit this entry  
30
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
Read the review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Bridget Jones's Baby

Bridget Jones's Baby

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Total Eclipse

Total Eclipse

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mistaken for Strangers

Mistaken for Strangers

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry