Jack has logged 205 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cinderella

Cinderella

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
06
The Angry Red Planet

The Angry Red Planet

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
American Mary

American Mary

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Open Water

Open Water

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Edit this entry  
25
Censor

Censor

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★★
Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Cell

Cell

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jackass 3.5

Jackass 3.5

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jackass 2.5

Jackass 2.5

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★
Edit this entry  
23
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★½
Edit this entry  
20
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Jackass: The Movie

Jackass: The Movie

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
30
In the Earth

In the Earth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Supernova

Supernova

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Tunnel

The Tunnel

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry