Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Mimic

Mimic

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Kelly's Heroes

Kelly's Heroes

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hook

Hook

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Abigail's Party

Abigail's Party

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
An Officer and a Gentleman

An Officer and a Gentleman

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Career Girls

Career Girls

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Father of the Bride Part II

Father of the Bride Part II

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Black Hole

The Black Hole

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eddie Pepitone: For the Masses

Eddie Pepitone: For the Masses

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Father of the Bride

Father of the Bride

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Spy Next Door

The Spy Next Door

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pale Rider

Pale Rider

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Snakes on a Plane

Snakes on a Plane

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shotgun Stories

Shotgun Stories

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Life

Life

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Stranger

The Stranger

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry