Sort by

John has logged 354 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Driveways

Driveways

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Anything for Jackson

Anything for Jackson

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Used to Go Here

I Used to Go Here

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Education

Education

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Spree

Spree

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Holiday in the Wild

Holiday in the Wild

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
Edit this entry  
12
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
To All a Goodnight

To All a Goodnight

1980
×
Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Plus One

Plus One

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Godmothered

Godmothered

2020
×
Edit this entry  
06
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Edit this entry  
05
My Adventures with Santa

My Adventures with Santa

2019
×
Edit this entry  
05
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Edit this entry  
01
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Disney Holiday Singalong

The Disney Holiday Singalong

2020
×
Edit this entry  
30
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Dolly Parton's Christmas on the Square

Dolly Parton's Christmas on the Square

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Superintelligence

Superintelligence

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
We Summon the Darkness

We Summon the Darkness

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry