JackBurton1234 has logged 136 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Blue Planet

The Blue Planet

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Voices Through Time

Voices Through Time

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nostos: The Return

Nostos: The Return

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blue

Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hero

Hero

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gorgeous

Gorgeous

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mr. Nice Guy

Mr. Nice Guy

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Death Note

Death Note

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hellsing Ultimate

Hellsing Ultimate

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
One Outs

One Outs

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry