• Old

    Old

    This does have an interesting idea but the execution just fell flat. From the awkward acting and line delivery despite this movie having a good cast, clumsy cinematography and very little tension or engagement in the story. Old is up there with The Happening and After Earth as one of his biggest misses for me.

  • Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★★½

    Uh… this didn’t really work for me honestly. 

    Leonardo DiCaprio is great as always and actually my favorite part of the film. Has entertaining supporting performances from Jennifer Lawrence, Jonah Hill, Mark Rylance and Timothee Chalamet. Has some lines that made me laugh out loud. I get what Adam McKay was going for but I just didn’t find the film as funny or clever as I thought it was going to be. Plus the editing is also really distracting at times which at this point I’m not really into McKay’s editing style.

  • tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM!

    ★★★★★

    Lin Manuel Miranda absolutely knocked it out of the park with his directorial debut making an energetic, emotional and moving film. Andrew Garfield gives his career best performance since Hacksaw Ridge. He nails the humanity, mannerisms and energy of Jonathan Larson. The supporting cast is great and I hope Robin de Jesus gets a Supporting Actor nomination. The songs are absolutely fantastic, catchy and upbeat or emotional when they need to be. The emotion in the third act gets heartbreaking and almost made me cry. This definitely deserves the Oscar buzz it’s been getting, one of the best films of the year.

  • West Side Story

    West Side Story

    ★★★★

    Unfortunately I do think Ansel Elgort was OK and was sadly the weakest link in the cast, I wasn’t as emotionally invested in the romance as I was hoping and I did feel the long runtime. But I did think West Side Story is a good remake. Spielberg did a fantastic job directing his first musical, the cinematography is gorgeous, the choreography is excellent, Rachel Zegler and Ariana Debose were the standouts that gave fantastic performances and I can see…

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★½

    Wow, just… I’m speechless.

    Spider-Man: No Way Home is honestly the best in Tom Holland’s Spider-Man trilogy. Tom Holland gives his best performance as Spider-Man, the story was not only engaging but more organized than I expected and I honestly Can’t really say much without spoiling anything but nevertheless I loved it!

  • The Matrix

    The Matrix

    ★★★★★

    Still to this day one of the coolest action movies I’ve ever seen with effects that are still incredible to this day and did feel like they were ahead of the time.

  • Encanto

    Encanto

    ★★★★½

    Another great and quality addition for Disney Animation. Entertaining, heartfelt, charming and all around a delight. Outstanding animation, a likable protagonist with fun supporting characters, great music from Lin Manuel Miranda and great themes about family and legacy. Definitely a great family movie to see this holiday season.

  • King Richard

    King Richard

    ★★★★

    It does get a little predictable and it’s a little slow in the second act. Nevertheless King Richard is a strong and interesting sports drama with great performances. Give Will Smith his Oscar, this is his best performance since The Pursuit of Happyness.

  • Ghostbusters: Afterlife

    Ghostbusters: Afterlife

    ★★★★

    While the first act does take a while to get going and a few jokes don’t land. Ghostbusters Afterlife is an entertaining film with a great cast, fun sequences and a third act that’s worth the price of admission.

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★★★

    I don’t think it’s Wes Anderson’s best film , the second act does drag a little and admittedly it does feel style over substance. But I found The French Dispatch to be a quirky and entertaining film from Wes Anderson with his tremendous production design, great score, great cast and gorgeous cinematography.

  • Space Jam: A New Legacy

    Space Jam: A New Legacy

    Space Jam: A New Legacy is a dull, unfunny and cliched sequel that didn’t justify its existence. While the first film is not great and did feel a bit dated, it had more charm and memorable moments than this. Lebron James is so bland and has minimal charisma, the animation both 2D and CG are so unappealing, the jokes miss more than hit and the energy and great comedic timing that made the Looney Tunes great were lacking and the…

  • Eternals

    Eternals

    ★★½

    While I do think Chloe Zhao and the rest of the cast did great for what they were given, the effects are amazing and the action scenes are well done. But Eternals suffers from a messy story that felt uneven at times, not enough character development, too much exposition and didn’t quite get me as emotionally invested in these characters as I was hoping. Not the worst MCU film but a big disappointment