Sort by

jack has logged 42 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Great Outdoors

The Great Outdoors

1988
×
★★★½
Edit this entry  
30
Clemency

Clemency

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
Edit this entry  
27
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Splendor in the Grass

Splendor in the Grass

1961
×
★★★½
Edit this entry  
25
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★
Edit this entry  
25
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★
Edit this entry  
22
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Edit this entry  
21
The Miracle Worker

The Miracle Worker

1962
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Ring

The Ring

2002
×
★★★
Edit this entry  
19
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
18
Summertime

Summertime

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Nuttiest Nutcracker

The Nuttiest Nutcracker

1999
×
★½
Edit this entry  
14
Serenity

Serenity

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
11
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
You Were Never Lovelier

You Were Never Lovelier

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Edit this entry  
09
An Unmarried Woman

An Unmarried Woman

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
F*&% the Prom

F*&% the Prom

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★★½
Edit this entry  
06
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★½
Edit this entry  
03
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
02
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★½
Edit this entry