Sort by

Jack has logged 113 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Last Blockbuster

The Last Blockbuster

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Swept Away

Swept Away

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
31
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Revolver

Revolver

2005
×
★★
Edit this entry  
30
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★
Edit this entry  
29
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★
Edit this entry  
28
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Shadow in the Cloud

Shadow in the Cloud

2020
×
★½
Edit this entry  
27
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
You're Next

You're Next

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
Traffic

Traffic

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
★★
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Control

Control

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
RockNRolla

RockNRolla

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dredd

Dredd

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Crisis

Crisis

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Insider

The Insider

1999
×
★★★
Edit this entry  
22
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★
Edit this entry  
22
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
300

300

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Platoon

Platoon

1986
×
★★★½
Edit this entry  
20
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Artist

The Artist

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry