Sort by

Jack has logged 50 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Robbery

The Robbery

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Mountains of Mourne

The Mountains of Mourne

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hydrangea

Hydrangea

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
It’s All Right, It’s Ok

It’s All Right, It’s Ok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Asparagus

Asparagus

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Muriel, or the Time of Return

Muriel, or the Time of Return

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Big City

The Big City

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Life with Judy Garland: Me and My Shadows

Life with Judy Garland: Me and My Shadows

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Touki Bouki

Touki Bouki

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Je T'Aime, Je T'Aime

Je T'Aime, Je T'Aime

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
High Hopes

High Hopes

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
22 July

22 July

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Generation

A Generation

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Player

The Player

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Wife

The Wife

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nancy

Nancy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry