Sort by

Jackson has logged 56 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bring Me the Head of Charlie Brown

Bring Me the Head of Charlie Brown

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
7:35 in the Morning

7:35 in the Morning

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Leatherface

Leatherface

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Texas Chainsaw 3D

Texas Chainsaw 3D

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning

The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Return of the Texas Chainsaw Massacre

The Return of the Texas Chainsaw Massacre

1995
×
★★
Edit this entry  
30
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

1990
×
★★½
Edit this entry  
30
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Copper Queen

The Copper Queen

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fire Shut Up in My Bones

Fire Shut Up in My Bones

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Visit

The Visit

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Amer

Amer

2009
×
★★★½
Edit this entry  
18
3000 Nights

3000 Nights

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Greasy Strangler

The Greasy Strangler

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Aladdin and His Wonderful Lamp

Aladdin and His Wonderful Lamp

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hansel and Gretel

Hansel and Gretel

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Midori

Midori

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Monster House

Monster House

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
New York City Opera: A Little Night Music

New York City Opera: A Little Night Music

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Diana: The Musical

Diana: The Musical

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★½
Edit this entry