Sort by

Jacob has logged 360 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
Read prior review Edit this entry  
31
The Bad Guys

The Bad Guys

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★
Edit this entry  
29
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
Edit this entry  
28
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
Babylon

Babylon

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
Read the review Edit this entry  
20
The Whale

The Whale

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Avatar

Avatar

2009
×
Read prior review Edit this entry  
19
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
Read prior review Edit this entry  
18
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
Read the review Edit this entry  
14
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
Read the review Edit this entry  
14
Coraline

Coraline

2009
×
Read the review Edit this entry  
14
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
Read the review Edit this entry  
10
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Menu

The Menu

2022
×
Read the review Edit this entry  
07
The Mist

The Mist

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Star Trek: Insurrection

Star Trek: Insurrection

1998
×
Read the review Edit this entry  
06
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
Edit this entry  
06
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
Read the review Edit this entry  
06
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
Read the review Edit this entry  
05
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
Edit this entry  
01
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
Read prior review Edit this entry  
01
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
Read the review Edit this entry  
30
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
Read the review Edit this entry  
26
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Misery

Misery

1990
×
Read the review Edit this entry  
21
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
American Psycho

American Psycho

2000
×
Edit this entry