• Mary Poppins

    Mary Poppins

    ★★★★

    “First of all, I would like to make one thing quite clear: I never explain anything.”  And that’s why Mary Poppins is the boss.  Plus, when she’s around, dance numbers like Step in Time spontaneously happen, so that’s another great thing about her.

  • Batman

    Batman

    ★★★★½

    What’s not to like for fans of the Batman? I haven’t watched this one in a while but it’s a classic!

  • The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections

    ★★★★

    Was this movie necessary?  Of course not.  Am I glad it was made?  Absolutely.  While it took me a some time to adjust from what I was expecting to what the plot was actually doing, it was an enjoyable ride and I foresee enjoying it even more when watching it again, which I will very soon.  Perhaps I’ll have more to say at that juncture.

  • Miller's Crossing

    Miller's Crossing

    ★★★★★

    About halfway through this movie, I said out loud, "Damn, this is good." I didn't know what the rest of it was going to bring, but it has a vibe about it that only the Coens could pull off, I'd guess. I can't think of a reason to dock this movie any half-stars at all. It's damn close to perfect, especially for my untrained eye.

    And by the way, I'm not gonna just sit here and take the hi-hat from you if you didn't like this movie... I'm too big for that now. I'm not some Guinea fresh off the boat.

  • Rogue One: A Star Wars Story

    Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★½

    As a SW fan who doesn’t always drink the koolaid (hated Attack of Clones), I remember going into this with hopes high but ready for disappointment. This was my 3rd viewing and I continue to absolutely love this movie.  It’s gorgeous, the acting was excellent, and I enjoyed the storyline, even if the character development wasn’t quite there in a few cases.  It is a bit messy in the buildup but that didn’t bother me in the slightest because the last half was thrilling and gratifying, including just the right amount of fan service.

  • Children of Men

    Children of Men

    ★★★★½

    The cinematography and directing is brilliant from start to finish here and, like any good dystopian story, Children of Men is somber and dark. But the last 10 minutes of this movie is one of the most startling and profound sequences I’ve ever seen on film.  I can’t believe I waited 15 years to watch this.

  • Finch

    Finch

    ★★★

    The comedian Pete Holmes has a bit about watching fireworks and how he sits there watching them, saying to himself, "I wish I felt anything."

    That was me through a significant portion of this movie, but it was the robot that was the problem for me. In many ways it was brilliantly done, but I guess I have a hard time with anthropomorphic depictions of robots who are "experiencing" human emotion. I just can't suspend belief in whatever way is…

  • Black Widow

    Black Widow

    ★★★★

    I always begin watching a Marvel movie with the assumption that I won’t like it, so this was a pleasant surprise. Scarlett Johansson plays Black Widow in a way that reminds me of the comics I’ve read, so that’s worth a star for me right there. But I have to say that Florence Pugh is wonderful in this and I enjoyed her character the most. She was outstanding!

  • Radiohead: In Rainbows – From the Basement

    Radiohead: In Rainbows – From the Basement

    ★★★★★

    How they can do this live and sound this good is beyond me, which is why I’m mesmerized and have watched it a few times.  I would imagine the best way to take this in would be to dim the lights, put on your best headphones, and sit in a comfortable chair with a favorite drink, so I’m going to try that next time to try and completely disappear in to this.  It’s a music dream and I don’t want to wake up.

  • Paranormal Activity: Next of Kin

    Paranormal Activity: Next of Kin

    ★★★

    While it does have some of the typical horror movie tropes (don't go into the fucking barn, for chrissakes), it was a good time for my yearly Halloween scare. I haven't been much interested in the video-camera-horror approach ever since I saw Blair Witch years ago, but this wasn't bad at all. Definitely a one-time viewing though.

  • Three Colors: Blue

    Three Colors: Blue

    ★★★★

    Super moody film about grief, love, and liberty.  I have to be in a specific frame of mind to watch something like this, but I’m glad I did.  I was absolutely mesmerized by Juliette Binoche; she’s terrific.

  • Predestination

    Predestination

    ★★★★

    Back to the Future, for adults, who have a belly full of edibles. Because that’s the only way your mind will be pliable enough to take this story in without causing permanent psychosis. I enjoyed this more the second time because I was ready for it on round two. Great film, if you are into this sort of thing.