Emmy has logged 227 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Intrusion

Intrusion

2021
×
★½
Edit this entry  
24
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★
Edit this entry  
22
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Passion

Passion

2012
×
Edit this entry  
18
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
Hider in the House

Hider in the House

1989
×
★★★
Edit this entry  
13
Before I Go to Sleep

Before I Go to Sleep

2014
×
½
Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★½
Edit this entry  
11
Till Death

Till Death

2021
×
★★
Edit this entry  
11
Traffik

Traffik

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
Wrong Turn

Wrong Turn

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
Highway Heartbreaker

Highway Heartbreaker

1992
×
★★
Edit this entry  
29
Greta

Greta

2018
×
★★½
Edit this entry  
29
Don't Let Go

Don't Let Go

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Enemies of the State

Enemies of the State

2020
×
★½
Edit this entry  
28
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Deception: A Mother’s Secret

Deception: A Mother’s Secret

×
★★★
Edit this entry  
21
Beckett

Beckett

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Fan

The Fan

1996
×
★★★
Edit this entry  
21
Don't Hang Up

Don't Hang Up

2016
×
★½
Edit this entry  
21
Karla

Karla

2006
×
★½
Edit this entry  
15
The Killing of Two Lovers

The Killing of Two Lovers

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Alone

Alone

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
The Danger of Love: The Carolyn Warmus Story

The Danger of Love: The Carolyn Warmus Story

1992
×
★★
Edit this entry  
14
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
14
A Killing in a Small Town

A Killing in a Small Town

1990
×
★★★
Edit this entry  
14
Invisible Child

Invisible Child

1999
×
★★½
Edit this entry  
14
A Killer Among Friends

A Killer Among Friends

1992
×
★★½
Edit this entry  
11
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★
Edit this entry  
07
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Edit this entry  
06
The Contract

The Contract

2006
×
½
Edit this entry  
06
The Mean Season

The Mean Season

1985
×
★★★★
Edit this entry  
05
Chaos

Chaos

2005
×
★★
Edit this entry  
05
Aftermath

Aftermath

2021
×
★★½
Edit this entry  
03
Poison Ivy

Poison Ivy

1992
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Crush

The Crush

1993
×
★★★
Edit this entry  
01
Switchback

Switchback

1997
×
★★½
Edit this entry  
01
The Edge

The Edge

1997
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Fabulous Baker Boys

The Fabulous Baker Boys

1989
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Rental

The Rental

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
Bloodlines: Murder in the Family

Bloodlines: Murder in the Family

1993
×
★★★
Edit this entry  
31
Obsessed

Obsessed

1992
×
★★★
Edit this entry  
30
The Juror

The Juror

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
D.O.A.

D.O.A.

1988
×
★½
Edit this entry  
29
Joy Ride

Joy Ride

2001
×
★★★
Edit this entry  
28
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★
Edit this entry  
27
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Awake

Awake

2007
×
★★★
Edit this entry  
26
Irresistible

Irresistible

2006
×
★★★★
Edit this entry