Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
When a Stranger Calls Back

When a Stranger Calls Back

1993
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bed of Lies

Bed of Lies

1992
×
★★½
Edit this entry  
25
We Were the Mulvaneys

We Were the Mulvaneys

2002
×
Edit this entry  
23
Before and After

Before and After

1996
×
Edit this entry  
23
Midnight in the Switchgrass

Midnight in the Switchgrass

2021
×
★½
Edit this entry  
23
Rust Creek

Rust Creek

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
The River Wild

The River Wild

1994
×
★★★½
Edit this entry  
22
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Vanishing

The Vanishing

1993
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Boy Next Door

The Boy Next Door

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Sleight

Sleight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Satanic

Satanic

2016
×
★★
Edit this entry  
17
Shadow of Doubt

Shadow of Doubt

1998
×
½
Edit this entry  
16
Regression

Regression

2015
×
★★
Edit this entry  
13
Random Hearts

Random Hearts

1999
×
★★½
Edit this entry  
12
Someone to Watch Over Me

Someone to Watch Over Me

1987
×
★★★★
Edit this entry  
12
A Perfect Murder

A Perfect Murder

1998
×
★★★
Edit this entry  
11
She Was Marked for Murder

She Was Marked for Murder

1988
×
½
Edit this entry  
10
Bad Influence

Bad Influence

1990
×
★½
Edit this entry  
10
Striking Distance

Striking Distance

1993
×
★★
Edit this entry  
09
Unlawful Entry

Unlawful Entry

1992
×
★★★½
Edit this entry  
09
Blink

Blink

1994
×
★★★
Edit this entry  
08
The Last Seduction

The Last Seduction

1994
×
Edit this entry  
06
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★
Edit this entry  
05
Guilty as Sin

Guilty as Sin

1993
×
★★★½
Edit this entry  
04
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★
Edit this entry  
04
Echoes In The Darkness

Echoes In The Darkness

1987
×
★★★
Edit this entry  
04
Her Deadly Rival

Her Deadly Rival

1995
×
★★★
Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Killer in the Family

A Killer in the Family

1983
×
★★★
Edit this entry  
02
Calibre

Calibre

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Hide and Seek

Hide and Seek

2005
×
★★½
Edit this entry  
01
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★½
Edit this entry  
27
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★
Edit this entry  
25
Prom Night

Prom Night

2008
×
Edit this entry  
24
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
22
Obsessed

Obsessed

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
Hostel

Hostel

2005
×
★★★
Edit this entry  
18
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
17
To Catch a Killer

To Catch a Killer

1992
×
★★★★
Edit this entry  
13
Disclosure

Disclosure

1994
×
★★★
Edit this entry  
12
The Intruder

The Intruder

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Pacific Heights

Pacific Heights

1990
×
★★½
Edit this entry  
12
Good Posture

Good Posture

2019
×
★★★★
Edit this entry