Sort by

Isabel has logged 292 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Brothers Grimm

The Brothers Grimm

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Something from Tiffany's

Something from Tiffany's

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Comet

Comet

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
White God

White God

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Rainbow

Rainbow

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Disco Pigs

Disco Pigs

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Achilles and the Tortoise

Achilles and the Tortoise

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cursed

Cursed

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Summer 1993

Summer 1993

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cherry Falls

Cherry Falls

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Love and Other Disasters

Love and Other Disasters

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Zatoichi

Zatoichi

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Singles

Singles

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spoon

Spoon

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lancelot of the Lake

Lancelot of the Lake

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Down to You

Down to You

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Disturbing Behavior

Disturbing Behavior

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Common Wealth

Common Wealth

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Haunting in Connecticut

The Haunting in Connecticut

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dream for an Insomniac

Dream for an Insomniac

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Picture Perfect

Picture Perfect

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Cirque du Freak: The Vampire's Assistant

Cirque du Freak: The Vampire's Assistant

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry