Sort by

ivylong has logged 192 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
27
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★½
Edit this entry  
23
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Night at the Roxbury

A Night at the Roxbury

1998
×
★★½
Read other review Edit this entry  
22
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Casa de Mi Padre

Casa de Mi Padre

2012
×
★★★
Edit this entry  
19
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★
Edit this entry  
17
Filmworker

Filmworker

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
16
She's Out of My League

She's Out of My League

2010
×
★★
Edit this entry  
15
Baby Mama

Baby Mama

2008
×
★★
Edit this entry  
14
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
Halloween Is Grinch Night

Halloween Is Grinch Night

1977
×
Edit this entry  
23
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
★★★
Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Tangled

Tangled

2010
×
Edit this entry  
09
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
School Ties

School Ties

1992
×
★★½
Edit this entry  
25
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Accused

The Accused

1988
×
★★★½
Edit this entry  
18
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Cecil B. Demented

Cecil B. Demented

2000
×
★★★★
Edit this entry  
06
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
Edit this entry  
03
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
20
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★
Edit this entry  
18
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Anastasia

Anastasia

1997
×
Edit this entry  
12
Moana

Moana

2016
×
Edit this entry  
11
Rhymes for Young Ghouls

Rhymes for Young Ghouls

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Skins

Skins

2002
×
Edit this entry  
08
American Indian Comedy Slam

American Indian Comedy Slam

2010
×
★★★
Edit this entry  
07
More Than Frybread

More Than Frybread

2012
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★
Edit this entry  
04
Atanarjuat: The Fast Runner

Atanarjuat: The Fast Runner

2001
×
Edit this entry  
02
Grand Avenue

Grand Avenue

1996
×
★★★
Edit this entry  
01
Little Big Man

Little Big Man

1970
×
★★★½
Edit this entry  
29
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
Edit this entry  
28
Smoke Signals

Smoke Signals

1998
×
★★★½
Edit this entry  
27
Powwow Highway

Powwow Highway

1989
×
★★★½
Edit this entry  
27
Broken Arrow

Broken Arrow

1950
×
Edit this entry  
24
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
California Indian

California Indian

2011
×
★★½
Edit this entry  
21
Reel Injun

Reel Injun

2009
×
Edit this entry