Sort by

Ivan has logged 89 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ma

Ma

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Three Colours: Red

Three Colours: Red

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Little Things

The Little Things

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Da Sweet Blood of Jesus

Da Sweet Blood of Jesus

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rage

Rage

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Paradise Regained: Brian de Palma's 'Phantom of the Paradise'

Paradise Regained: Brian de Palma's 'Phantom of the Paradise'

2006
×
Read the review Edit this entry  
28
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Foxy Brown

Foxy Brown

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Chris Rock: Bring the Pain

Chris Rock: Bring the Pain

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
WWE: Macho Man - The Randy Savage Story

WWE: Macho Man - The Randy Savage Story

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The New World

The New World

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tiger

Tiger

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Double Team

Double Team

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Making 'The Irishman'

Making 'The Irishman'

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Scoob!

Scoob!

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Signs

Signs

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dog Eat Dog

Dog Eat Dog

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
QT8: The First Eight

QT8: The First Eight

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Thing: Terror Takes Shape

The Thing: Terror Takes Shape

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry