Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Memories of Underdevelopment

Memories of Underdevelopment

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Console Wars

Console Wars

2020
×
Edit this entry  
11
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Edit this entry  
10
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★
Edit this entry  
05
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★
Edit this entry  
02
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★
Edit this entry  
31
Eyes of Hitchcock

Eyes of Hitchcock

2014
×
Edit this entry  
30
Isle of Flowers

Isle of Flowers

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
X: The Man with the X-Ray Eyes

X: The Man with the X-Ray Eyes

1963
×
★½
Edit this entry  
23
Então Vai

Então Vai

2020
×
Edit this entry  
23
Farinhada

Farinhada

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Corpo a Corpo

Corpo a Corpo

2019
×
Edit this entry  
23
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★½
Edit this entry  
21
South

South

2020
×
★★
Edit this entry  
20
Signs

Signs

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
Read the review Edit this entry  
15
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
Read the review Edit this entry  
15
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
Read the review Edit this entry  
14
Oxygen

Oxygen

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
Read the review Edit this entry  
12
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
Read the review Edit this entry  
12
Their Happiness

Their Happiness

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Documenteur

Documenteur

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Women Reply

Women Reply

1975
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
Edit this entry  
09
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
There Is No Sexual Rapport

There Is No Sexual Rapport

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Dog Listening to Music

Dog Listening to Music

×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry