Sort by

Daniel has logged 258 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mulan

Mulan

1998
×
★★★½
Edit this entry  
30
Tangled

Tangled

2010
×
★★★½
Edit this entry  
30
Cars

Cars

2006
×
★★
Edit this entry  
29
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
★★★
Edit this entry  
29
College

College

1927
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The General

The General

1926
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Police Story 3: Super Cop

Police Story 3: Super Cop

1992
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bad Black

Bad Black

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Public Enemy

The Public Enemy

1931
×
★★★★
Edit this entry  
16
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Boundin'

Boundin'

2003
×
★★★
Edit this entry  
13
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
One Man Band

One Man Band

2005
×
★★★
Edit this entry  
12
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★½
Edit this entry  
07
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★
Edit this entry  
06
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
05
Osaka Elegy

Osaka Elegy

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Edit this entry  
03
Project A: Part II

Project A: Part II

1987
×
★★★½
Edit this entry  
03
Yes, Madam!

Yes, Madam!

1985
×
★★★½
Edit this entry  
02
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Crucified Lovers

The Crucified Lovers

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★½
Edit this entry  
30
Variety

Variety

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★
Edit this entry  
21
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Young Master

The Young Master

1980
×
★★★★
Edit this entry  
17
Who Am I?

Who Am I?

1998
×
★★★
Edit this entry  
16
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Shoah

Shoah

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★
Edit this entry  
11
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry