Sort by

Nakul has logged 31 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Rover

The Rover

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sweet Virginia

Sweet Virginia

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Small Town Crime

Small Town Crime

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fearless

Fearless

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Copenhagen

Copenhagen

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Red Rock West

Red Rock West

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Breakdown

Breakdown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Satan's Slaves

Satan's Slaves

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cheap Thrills

Cheap Thrills

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I Know This Much Is True

I Know This Much Is True

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Count of Monte Cristo

The Count of Monte Cristo

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry