Sort by

Matthew has logged 35 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sebastien’s Night Out

Sebastien’s Night Out

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Matthew

Matthew

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Anima

Anima

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry