Sort by

Matthew has logged 331 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Read the review Edit this entry  
05
Memoria

Memoria

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Benedetta

Benedetta

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sebastien’s Night Out

Sebastien’s Night Out

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Matthew

Matthew

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Anima

Anima

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry