Sort by

Madeleine has logged 79 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
What Happens in Vegas

What Happens in Vegas

2008
×
★★★
Edit this entry  
31
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Edit this entry  
31
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★
Edit this entry  
26
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Father of the Bride

Father of the Bride

1991
×
★★★½
Edit this entry  
23
What a Girl Wants

What a Girl Wants

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★
Edit this entry  
16
Bird on a Wire

Bird on a Wire

1990
×
★★½
Edit this entry  
03
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
American Made

American Made

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★★★½
Edit this entry  
02
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Monkey Business

Monkey Business

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★
Edit this entry