• Super Troopers

    Super Troopers

    ★½

    Maybe blue lives don’t matter?

    3/10

  • American History X

    American History X

    ★★★½

    Some things could’ve definitely been handled better, but this is still a really good cautionary tale about who and what, influence you in society.

    7/10

  • Behind the Candelabra

    Behind the Candelabra

    ★★★★★

    Not really too sure what to say honestly. I’m just kinda speechless right now. Everyone should watch this on Hbo Max. Please and thank you…

    10/10
    Sody

  • A Quiet Place Part II

    A Quiet Place Part II

    ★★★½

    John Krasinski doesn’t like black people.

    7/10

  • Out of Sight

    Out of Sight

    ★★★★★

    Just when you thought the movie couldn’t get any hotter, it’s gets even hotter.

    10/10
    Sody

  • Little Shop of Horrors

    Little Shop of Horrors

    ★★★★★

    The most sick, twisted, and demented episode of Sesame Street ever.

    10/10

  • High Flying Bird

    High Flying Bird

    ★★★★

    Basketball is a brutal and ruthless business.

    Basketball + iPhone = C I N E M A

    8/10
    Sody

  • Prisoners of the Ghostland

    Prisoners of the Ghostland

    ★★★★½

    A movie about Nicolas Cage…and his balls.

    9/10
    2021

  • Hellboy

    Hellboy

    ★★★½

    Who was gonna tell me Ron Pearlman could act?!

    7/10

  • Unsane

    Unsane

    ★★★★★

    Everyday we record things on our phones. Events, funny moments, surprises, memories, acts of violence, tragic events, terrifying moments, and memories. All of these moments are caught on our phones. Through our own unique perspectives, our pov’s if you will. This film is entirely shot through one of those devices. An iPhone 7 Plus. An interesting choice for a film that comes from Hollywood, but an important one nonetheless. Soderbergh makes this choice to tell a story about a victim…

  • 1917

    1917

    ★★★★

    Always refreshing to see a movie done like this. Especially a war movie. There are moments where you want to look away, more like you wish the movie would look away. But this isn’t like your other war movies. The camera gracefully moves a whole 360 degrees around every character moment, every battle sequence, every set piece, every…memory. You wish, you really wish the camera would do a quick cut to something, anything, other than the horrors you’re witnessing unfold.…

  • The Underneath

    The Underneath

    ★★½

    Just kinda, whatever. Ya know?

    5/10
    Sody