itskyle has logged 405 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bubble

Bubble

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
Read the review Edit this entry  
26
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Zola

Zola

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Traffic

Traffic

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Billy Madison

Billy Madison

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Spy Next Door

The Spy Next Door

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Ong Bak: Muay Thai Warrior

Ong Bak: Muay Thai Warrior

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Limey

The Limey

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Fabulous Baron Munchausen

The Fabulous Baron Munchausen

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Invention for Destruction

Invention for Destruction

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
King of the Hill

King of the Hill

1993
×
★★★
Edit this entry  
08
Voyagers

Voyagers

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Across 110th Street

Across 110th Street

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lion King 1½

The Lion King 1½

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Journey to the Beginning of Time

Journey to the Beginning of Time

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cotton Comes to Harlem

Cotton Comes to Harlem

1970
×
★★★½
Edit this entry  
03
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Boss Baby: Family Business

The Boss Baby: Family Business

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry