Spencer

Spencer ★★★★

Jonny Greenwood's peak, Larrain's peak, Kristen Stewart's peak... One of the best of the year. Just as I imagined. True greatness.

''A fable from a true tragedy''
Spencer bu kelimelerle açılıyor. Çünkü Spencer bir biyografi değil, Pablo Larrain de bir biyografi filmi yönetmeni değil. Larrain'in biyografilere eşsiz yaklaşımını Jackie'den biliyordum. Kendisi gerçekten yaşamış insanları alıp karaktere dönüştürerek zaman ve mekandan koparıp anti-biyografiler çekiyor. Bu da artık baygınlık geçireceğimiz formül biyografilerden kurtulmamız yolunda atılmış en büyük adım. Spencer ise her anı kusursuz olmak için planlanmış, izlerken Larrain için ne kadar özel ve anlamlı bir proje olduğunu hissettim. Çünkü başından sonuna kadar benim için de çok özeldi.

Filmde övecek çok şey var ama tek bir şeyi övecek olsam günümüzün en iyi bestecisi Jonny Greenwood'u överdim. Çünkü bu film vermek istediği tüm hisleri, sinematografinin gücünden aldığı bütün ve yoğun mizanseni olağanüstü müziklerine borçlu. Phantom Thread kadar hatta belki de onun da üstüne çıkmış. Kristen Stewart muhteşem... Clouds of Sils Maria ile başlayan muhteşem kariyerindeki dönüm noktalarından biri. Herkes bu filmle ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu anlıyor ama kendisi çok daha önceden tıpkı Robert Pattinson gibi özel filmlerle birbirinden özel performanslar çıkarmıştı. Bu film onun en parladığı iş.

Filmin dijital film kameralarıyla çekilmemesi de ayrı özel ve orijinal kılmış. Biliyorsunuz günümüzde bir filmi özel yapmak için her yönetmen 2 şeye başvurur oldu: Siyah-beyaz olması ve aspect ratio ile oynamalar...

Yer yer korku filmi, zaman zaman dramatik anları destekleyecek, her sahnesinde kullanılan tonlarla tablo tadında bir görüntü yönetmenliği var. Filmin sonuyla ilgili spoiler vermek istemiyorum. Fakat Larrain, başta kendisinin sonra da hepimizin hayalini kurduğu o sonu Diana'ya vermiş. Böyle bir trajediye en çok yakışacak finali yapmış. Filmle ilgili tek sorunum ilk yarıda kurgudan kaynaklı hikayedeki karakter geçişleri oldu. Hızlı alıştım ama başta tuhaf geldi.

Kısaca Spencer, bir daha eşi benzeri gelmeyecek, bir filmin olması gereken neredeyse her teknik ve hikaye özelliğinin zirvesinde olan olağanüstü bir iş. Yılın en iyi 2-3 filminden biri. Mutlaka izleyin.

Block or Report

Taha liked these reviews

All