Ratatouille

Ratatouille ★★★★

Pixar Marathon

"Not everyone can become a great artist, but a great artist can come from anywhere.”

Ratatouille took me back to my childhood memories, just like the food critic Anton Ego. Story and its message is so simple and familiar but the setting in Paris is so romantic and lovely. It giving to another perspective. Brad Bird is definitely Pixar's one of the greatest mind. Specially when it comes to action. His entire filmography based on action films like The Iron Giant, The Incredibles and even Mission Impossible Ghost Protocol.

Then why did this film, the most different from his style, become the most popular and most loved? Because Brad Bird never compromises on his style. The way he uses the camera is like an action plan. Chasing the streets of Paris and kitchen chaos. Just great. Glad I revisited.

Pixar'ı bugünlere getiren birkaç yönetmenden biri olan Brad Bird, aslında kariyerini aksiyon filmleri üzerine inşa etti. The Incredibles, The Iron Giant hatta Mission Impossible serisine bile el atan Bird, en iyi ve en popüler işini kendi çizgisinin dışındaki bu mutfak dramı soslu animasyonda yaptı. Çizgi dışı diyorum ama filmdeki kameraya dikkat edince çok bariz aksiyon planlarını takip eden sahneler görebilirsiniz.

Özellikle filmdeki kovalamaca sahneleri ve mutfağın kaotik görüntüsünü mükemmel bir yönetmenlikle kotarmış. Senaryo çok basit, hatta bu yüzden sevmeyenler de var ama bu konuyu şehir üzerinden 'Paris' bakışıyla orijinal kılmışlar. Çocukken izleyip de filme dair hatırladığım o yegane sahneyi de söylemezsem olmaz, hala çok etkileyici: Eleştirmenin Ratatuy'u tattığı sahnede çocukluğuna gittiği o an...

Block or Report

Taha liked these reviews