Sort by

caroline has logged 82 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
After We Collided

After We Collided

2020
×
½
Edit this entry  
29
I Promise You Anarchy

I Promise You Anarchy

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Edit this entry  
23
Spirited

Spirited

2022
×
★★★
Edit this entry  
12
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★
Edit this entry  
06
Miraculous World: New York, United HeroeZ

Miraculous World: New York, United HeroeZ

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★½
Edit this entry  
04
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
20th Century Girl

20th Century Girl

2022
×
★★★½
Edit this entry  
19
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Edit this entry  
18
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Edit this entry  
11
X

X

2022
×
★★★½
Edit this entry  
11
Sissy

Sissy

2022
×
★★★½
Edit this entry  
08
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Edit this entry  
07
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Edit this entry  
05
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★★
Edit this entry  
01
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
22
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
22
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tusk

Tusk

2014
×
★½
Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
19
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★
Edit this entry  
19
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Edit this entry  
16
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★★
Edit this entry  
03
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Edit this entry  
04
Brahms: The Boy II

Brahms: The Boy II

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★½
Edit this entry