cami has logged 79 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Lie

The Lie

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Black Widow

Black Widow

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Blue Gardenia

The Blue Gardenia

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dishonored Lady

Dishonored Lady

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blue Lagoon: The Awakening

Blue Lagoon: The Awakening

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
06
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
She's All That

She's All That

1999
×
Read the review Edit this entry  
03
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Carrie

Carrie

2002
×
Read the review Edit this entry  
28
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Dark Mirror

The Dark Mirror

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Another Man's Poison

Another Man's Poison

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
It Takes Two

It Takes Two

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Bodyguard

The Bodyguard

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

Beauty and the Beast: The Enchanted Christmas

1997
×
Read the review Edit this entry  
04
Jane Eyre

Jane Eyre

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Charade

Charade

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
01
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
That Hamilton Woman

That Hamilton Woman

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Nutcracker Prince

The Nutcracker Prince

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2009
×
Read the review Edit this entry  
25
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Notorious

Notorious

1946
×
Read the review Edit this entry  
22
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Elite Squad: The Enemy Within

Elite Squad: The Enemy Within

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Barbie: The Princess & The Popstar

Barbie: The Princess & The Popstar

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Barbie: Princess Charm School

Barbie: Princess Charm School

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry