Kenny has logged 27 entries for films during May 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Edit this entry  
27
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★
Edit this entry  
23
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shame

Shame

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Edit this entry  
14
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★½
Edit this entry  
11
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★
Edit this entry  
08
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Short Cuts

Short Cuts

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★½
Edit this entry  
04
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★½
Edit this entry  
04
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Edit this entry  
01
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry