• Days

    Days

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This film will definitely test most people's patience at some point. That's true about every Tsai film, pretty much, but this takes it to another level. Though I can't say it really bothered me since I'm used to it.

    Here Tsai returns to feature films to push his style even further. But really, not much further. This isn't a departure or re-invention for Tsai as much as a small step to continue where he left off from Stray Dogs in…

  • Blissfully Yours

    Blissfully Yours

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I haven't seen this film in many years, but I remembered liking it back then when I had first gotten into Apichatpong's work. For most of the running time of this viewing, I felt like I enjoyed it at much the same level, but by the end, I feel like I appreciated it even more than my first viewing all those years ago. Though this was only his second feature film, he already comes off as confident in his vision…

  • Dust in the Wind

    Dust in the Wind

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Another year, another Hou Hsiao-hsien film. This was the fourth movie by him that I've seen, and somehow this is the one that really won me over. Don't get me wrong, I liked the other 3 I've seen by him, but they always just seemed pleasant enough. I tended to like moments in his films more than the whole, which I often found a bit messy and sometimes unfocused. Here, it's opposite. It's a pleasant film to sit and watch,…

  • Cave of Forgotten Dreams

    Cave of Forgotten Dreams

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    A very comfy documentary by Werner Herzog that had vaguely been on my "to watch" list for years. It came back on my radar recently and I figured today was a good time to finally watch it. I saw it at home in 2D, sadly.

    This film proceeds like a lot of other Herzog documentaries, with his wonderful narration and layers of deep observations to frame the information we're given. To be honest, the cave paintings and cave itself were…

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This has to be one of the best sci-fi fantasies I've ever seen. I've been a fan of most of what I've seen of Miyazaki, but I didn't expect to like this one so much.

    From the beginning, Miyazaki does this great thing where he gives you exposition in such a natural way. He builds the story and characters and gives you information in a way that feeds and builds your curiosity as well as builds the world. The character…

  • Oslo, August 31st

    Oslo, August 31st

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Well, here we are again. My fifth viewing of this film, once again on August 31st. I've usually waited 2 years in between each viewing, but this is not only the year I'm actually the same age as the main character, but also the 10 year anniversary of its release, so this seemed like a fitting day to watch it.

    I really like how simple and straightforward this is. It really captures the isolation of one single person so well.…

  • Solaris

    Solaris

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Had the occasion to rewatch this. I think this was my 4th or 5th viewing.

    I used to think this was one of Tarkovsky's weaker films, but over the past couple of viewings, I've come to appreciate it for the great work that it is. I still think Tarkovsky made much better films, but it's also hard to call any of his films "weak."

    During this viewing, I caught a lot more details in terms of the psychological aspects of…

  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

    Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    My yearly rewatch. I've seen this 8 times now and it's earned a solid place in my top 10. I love this film. That immersive sound design. The experience. Nothing quite like it, even in Apichatpong's filmography. One of the comfiest and most mysterious films of all time. Endlessly rewatchable. One of my favorite endings.

  • Railway Sleepers

    Railway Sleepers

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This is 100 minutes of train rides, edited together to give the impression of one ride going through 2 days. That's it. If that sounds boring to you, that's understandable. But if you're into this kind of film, you will likely enjoy it.

    I love the way the film starts. Chidgasornpongse gives some history and gives context to the importance of railways in Thailand, and then there is that magic opening shot, probably my favorite in the whole film. We…

  • Cemetery of Splendor

    Cemetery of Splendor

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I finally got around to rewatching this one, 5 years later. I was definitely way too generous on my first viewing. That viewing frustrated me, as did this one. But back then I tried to justified my feelings as being too impatient. The film must have been too challenging for me, I thought. But after this viewing, I just think this is one of Apichatpong's weaker efforts. It's not a bad film, per se. It's slow, difficult, but most of…

  • Days of Being Wild

    Days of Being Wild

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I have, for some unknown reason, watched this film every August 26th since 2017. I've seen the film 5 times now and I keep going back and forth between 4 stars and 4.5 stars. So let's call it 4.25 stars?

    Anyway, this one is moody, romantic, and executes the script just about perfectly. Probably still my personal favorite from Wong Kar-wai. I never really get tired of rewatching it. Maybe again next year? Who is gonna stop me? You? I…

  • Stray Dogs

    Stray Dogs

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I had been meaning to see this one for years, but wanted to catch up on all the Tsai I hadn't seen first. So today was finally the day.

    This is definitely on of Tsai's strongest films. He almost completely does away with exposition here and just lets you experience characters and moments in long takes, often with no dialogue. I like this type of cinema. It's not for everyone. It's not about being pretentious, it's simply choosing to show…